Czy kiedy kwiatu brakuje słońca albo wody, to myśli „nie zasłużyłam na wodę” albo „nie jestem wart słońca”, a kiedy je dostaje myśli „zasłużyłam, jestem tego wart”. Tylko ludzie tak o sobie myślą i nazywają to „poczuciem własnej wartości niskim lub wysokim. Osoby ze zdrowym poczuciem wartości są jak kwiaty, które kwitną. Ten, kto patrzy się zachwyca, ale one po prostu są. Uśmiechają się do słońca i istnieją same dla siebie, akceptując siebie takimi jakie są, nie porównując się do innych.
Kiedy oceniamy siebie za nisko lub za wysoko, życie ucieka nam na ukrywaniu swoich niedoskonałości. Kiedy ktoś je odkryje, to nas odrzuci, wyśmieje i samotnie opadniemy na osobiste dno, wstydząc się siebie samych przed światem.

Z drugiej strony można spędzić życie na udowadnianiu wszystkim, że jesteśmy nic nie warci. Nawet ludzie, którzy nas lubią i widzą nas zupełnie inaczej niż my sami, ze zdziwienia otworzą oczy, kiedy powiemy im, że na coś nie zasługujemy, jesteśmy do niczego, itp. Głosimy takie prawdy o nas samych i nikt, poza nami nas nie rozumie.
Niezależenie czy się ukrywamy pod płaszczem wysokiego czy niskiego poczucia wartości, ucieka nam naturalności, spontaniczność, zdolność bycia po prostu sobą bez obawy o oceny.

Bo prawdziwe poczucie własnej wartości, to takie, o którym w ogóle nie myślimy. Jesteśmy sobą ze swoimi zaletami i wadami, umiejętnościami i ich brakiem, potrafimy śmiać się z siebie, kiedy zrobiliśmy coś nieco głupiego, być zadowoleni z tego co robimy dobrze, przyznawać się do niewiedzy i uczyć się nowych rzeczy, zbierać nowe doświadczenia, rozwijać się we wszystkich kierunkach na jakie mamy ochotę, bimbać kiedy mamy ochotę pobimbać. Innymi słowy żyjemy bez tych wszystkich oceniających przymiotników w głowie, które wyrażają jakiś osąd i za którym zawsze idą emocje.

Kiedy nie ma wewnętrznej oceny/ osądu, czujesz się wolny. Masz swoją siłę, swoje pragnienia i jesteś jak łódź z rozwiniętymi żaglami. Twoje pragnienia są jak wiatr, który dmie w żagle twojego życia.

Do tego stanu dążymy w EmotionalDNA. Aby być sobą w swojej sile, pragnieniach, potrzebach, ale bez żadnego osądu wewnętrznego. Wtedy otwiera się droga do bycia szczęśliwym. Czy łatwo to osiągnąć? Nie, ale też nie trudno. Zestaw narzędzi pozwala przepracować najgorsze oceny i lęki przed nimi, tak aby cieszyć się sobą i życiem.

Joanna Chełmicka